resowała mnie chyba około 10 roku życia. Na osiedlu pracował taki miły dentysta i ja uwielbiałam do niego chodzić. Opowiadał mi śmieszne historie, a ja z zainteresowaniem słuchałam jego opowiadań o zębach. Najpierw zabawnych, a z czasem coraz poważniejszych. To on nauczył mnie czym jest stomatologia. Zawsze dziwiło mnie, że moje koleżanki i koledzy z klasy bali się sprawdzania zębów. Dla mnie to był relaks.
Moi rodzice nie mieli wątpliwości, jaki kierunek wybiorę. Na mojej drodze zawsze mnie wspierali, chociaż stomatologia to według nich nie była najlepsza droga, a protetyka... to już nawet zostawiali bez komentarza. Po tylu latach nauki i pracy w zawodzie jestem przekonana, że wybrałam dobrze i jestem rodzicom wdzięczna, że nie próbowali mnie przekonać do zmiany kierunku. Kocham to co robię, a protetyka daje mi szczególną radość. Jak widzę te szczęśliwe kobiety i zadowolonych mężczyzn, którzy cieszą się z dobrze dopracowanej i dobranej protezy to wiem, że jestem we właściwym miejscu.
Czym jest chirurgia stomatologiczna
Chirurgia stomatologiczna jest jedną z kilku specjalizacji stomatologicznych. Najczęściej oferowaną usługą przez gabinety dentystyczne w ramach chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba. Stomatologia chirurgiczna jest specjalizacją, która dotyczy dwóch dziedzin medycyny, takich jak stomatologia i chirurgia. Specjalność chirurgii stomatologicznej jest dziedziną, która zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz okolic przyległych. Jest to dość szeroka specjalizacja stomatologii, w ramach której wykonuje się różnego rodzaju zabiegi, przykładowo takie, jak ekstrakcje zębów, odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku, podcinanie wędzidełek warg oraz języka. Ciekawostką dotyczącą chirurgii stomatologicznej jest to, że jest to jedna z dwóch specjalności, których ukończenie w Polsce jest uznawane także w Unii Europejskiej. Chirurgia stomatologiczna z pewnością nie cieszy się dobrą renomą wśród pacjentów, czasem jednak usunięcie chirurgiczne zęba jest konieczne w utrzymaniu zdrowia pozostałych części jamy ustnej.
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza
Stomatologia jest na tyle szeroką dziedziną medycy, że w jej ramach można wyróżnić wiele specjalizacji stomatologicznych. Jedną ze specjalizacji stomatologicznych jest tak zwana stomatologia zachowawcza. Dział stomatologii zachowawczej zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem powstałych już ubytków na skutek infekcji. Do specjalizacji, jaką jest stomatologia zachowawcza, należy także dyscyplina zwana endodocją, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Każdy gabinet stomatologiczny zajmujący się leczeniem zębów oraz jamy ustnej posiada w swojej ofercie usługi z zakresu stomatologii zachowawczej. Dział stomatologii zachowawczej jest dość szeroką specjalizacją stomatologiczną, w której zakres działań wchodzi nie tylko leczenie, ale także profilaktyka. Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej są z pewnością jednymi z częściej wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Usługi oferowane w ramach stomatologii zachowawczej to, między innymi, wypełnianie zęba, działania profilaktyczne przeciw próchnicy oraz leczenie kanałowe zębów.