przez kraje Unii Europejskiej. Lekarz dentysta, który zajmuję się leczeniem wad zgryzu poprzez używanie odpowiednich aparatów stomatologicznych, jest nazywany ortodontą. Leczenie ortodontyczne ma głównie cel zdrowotny, przywracając właściwe funkcjonowanie zgryzu, jednak cel estetyczny leczenia także jest istotny dla wielu pacjentów. Leczenie ortodontyczne, polegające na noszeniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego na zęby, może być przeprowadzone w każdym wieku. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w przeprowadzaniu leczenia typowo ortodontycznego, dlatego często można znaleźć gabinety ortodontyczne. Ortodoncja poza samym leczeniem zajmuje się także profilaktyką wszelkich wad zgryzu, zwłaszcza u dzieci. Leczenie ortodontyczne mające na celu przywrócenie właściwego zgryzu jest procesem długotrwałym.
Dentysta pracujący w gabinecie stomatologicznym oferuje wykonywanie różnych zabiegów mających na celu wyleczenie zębów pacjenta lub poprawienie estetyki uzębienia. Głównym celem stomatologii estetycznej jest poprawa wyglądu uzębienia pacjenta poprzez wybielanie lub odbudowę uszkodzonych zębów. Stomatologia estetyczna nie stanowi osobnej specjalizacji stomatologicznej, ponieważ wiele zabiegów dentystycznych z różnych innych specjalizacji wchodzi w zakres stomatologii estetycznej. Przykładowym zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej jest Digital Smile Design, czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu z wykorzystaniem najnowszych technologii. Wiele zabiegów wykonywanych przez dentystę ma zarówno cele lecznicze, jak i estetyczne, jak na przykład zabiegi z zakresu implantologii. Dentysta dba więc zarówno o utrzymanie uzębienia pacjenta w zdrowiu, jak i ma też na uwadze względy estetyczne. Część zabiegów stomatologicznych posiada cele typowo estetyczne, jak w przypadku wybielania zębów różnymi metodami wykonywanymi w gabinecie dentystycznym.
Przebieg leczenia ortodontycznego
Ortodoncja stanowi jedną z wielu dziedzin stomatologii, której przedmiotem zainteresowania jest profilaktyka oraz leczenie wad zgryzu. Leczeniem wad zgryzu u dzieci oraz dorosłych zajmuje się ortodonta, czyli lekarz dentysta, który ukończył odpowiednią specjalizację stomatologiczną. Z leczenia ortodontycznego korzystają głównie dzieci oraz młodzież, u których wykształciły się różne wady zgryzu na skutek dorastania. Leczenia ortodontycznego mogą się podjąć także dorośli. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w ortodoncji oferując wykonywanie zabiegów jednie z tego zakresu, ponieważ ortodoncja jest dość szeroką specjalizacją stomatologiczną. Leczenie ortodontyczne polega na dobraniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego i noszeniu go przez określony czas. Aparat ortodontyczny jest dobierany indywidualnie do pacjenta i występującej wady zgryzu, a w miarę postępowania leczenia jest odpowiednio regulowany lub modyfikowany. Na pierwszej wizycie konsultacyjnej dentysta omawia z pacjentem plan leczenia wraz z diagnozą występującej wady.
Zasady dbania o higienę jamy ustnej
Utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej jest jednym z ważniejszych działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu próchnicy zębów. Samo regularne szczotkowanie zębów bywa niewystarczające, choć jest istotnym elementem dbania o higienę. Dobry dentysta często oferuje pacjentom przeprowadzenie instruktażu dotyczącego utrzymywania właściwej higieny w jamie ustnej oraz okolicach. Regularne mycie zębów odpowiednim rodzajem szczoteczki oraz pasty pomaga pozbyć się resztek jedzenia oraz bakterii. Poza szczotkowaniem warto także używać płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych. Istnieje także kilka zasad dotyczących właściwego szczotkowania zębów, których warto przestrzegać. Przede wszystkim nie należy myć zębów tuż po spożyciu słodkich oraz kwaśnych napojów, ponieważ wtedy szkliwo jest bardzo podatne na zniszczenie. Warto pamiętać o tym, że podatność zębów na próchnicę może być różna u konkretnych osób, dobrze jest więc dobrać odpowiednie środki do utrzymania higieny naszego uzębienia, w czym pomoże dentysta oferujący konsultacje.