en temat są podzielone, to jednak wiele osób decyduje się na stomatologię estetyczną. Korzyściami płynącymi z zabiegu wybielania zębów jest na pewno piękniejszy uśmiech rozjaśnionych zębów. Wiele osób ma z tym na tyle duży problem, że unika pokazywania uzębienia nawet podczas rozmów. Z drugiej strony, popularna jest w społeczeństwie opinia odnośnie nadwrażliwości zębów po wykonaniu takiego zabiegu.
Właściwie większość zabiegów dentystycznych można uznać za dość drogie. Podobnie jak w innych dziedzinach służby zdrowia zabiegi są tak drogie, że wiele osób może pozwolić sobie na leczenie dentystyczne tylko w ramach finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. A zabiegi estetyczne? W tym przypadku zabiegi takie, jak wybielanie zębów zwykle nie są dofinansowane i w związku z tym ich popularność jest mniejsza niż tradycyjnych usług. Jednak jeśli mamy do czynienia z sytuacją, w której wada zgryzu lub inne uszczerbki wymagają pomocy stomatologa – chirurga lub założenia aparatu ortodontycznego to można w określonych granicach uzyskać takie dofinansowanie.
Naukowe periodyki stomatologiczne
Na rynku dostępnych jest wiele periodyków poświęconych zagadnieniom stomatologicznym. Jedne z nich przeznaczone są dla specjalistów, a inne dla wszystkich osób zainteresowanych stomatologią. W różnego rodzaju magazynach stomatologicznych poruszane są różne tematy z zakresu leczenia zębów oraz ich wybielania. Kupować można również gazety stomatologiczne oraz takie tygodniówki, w których niektóre działy poświęcone są dentystyce. Najczęściej są w nich poruszane najbardziej pospolite tematy, jednak ich kupowanie i tak jest bardzo opłacalne dla wszystkich czytelników. Najbardziej specjalistyczne opisy znajdują się w periodykach naukowych i czasopismach stomatologicznych. Dostępność do nich jest bardzo ułatwiona ze względu na to, że są one wydawane również w Internecie.
Usługi z zakresu stomatologii zachowawczej wykonywane są w specjalistycznych gabinetach dentystycznych. Należą do nich różnego rodzaju zabiegi wykonane na zębach mające na celu ich leczenie zwykłe i kanałowe oraz prosty przegląd stomatologiczny. Wszystko to sprawia, że są one wykonywane w standardowo wyposażonych gabinetach stwarzających dostęp do podstawowego zaplecza dentystycznego. Przy jego wykorzystaniu można przecież przeprowadzać różnego rodzaju zabiegi na zębach i sprawiać, że udaje się uratować nawet najbardziej zepsute zęby. Ich zatrzymanie pozwoli pacjentowi na uniknięcie dolegliwości powiązanych z wyrywaniem zębów i wstawianiem sztucznych zębów. Wprawdzie są one obecnie znacznie ograniczane, jednak nadal występują.
Historia stomatologii
Najstarszy przypadek leczenia dentystycznego stwierdzono w liczącym 14 tys. lat szkielecie młodego mężczyzny znalezionym we włoskich Dolomitach - na zębie trzonowym z dużym ubytkiem zachowały się ślady wydrapywania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Innym prehistorycznym znaleziskiem archeologicznym świadczącym o istnieniu tej dziedziny nauki są pochodzące sprzed 9-7,5 tys. lat czaszki z zębami posiadającymi ślady borowania oraz wypełnienia, znalezione w miejscowości Mehrgarh w Pakistanie.
Patronką dentystów jest św. Apolonia ? męczennica, poganie ?zmiażdżyli jej szczęki i powybijali wszystkie zęby
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia#Historia